fallback

На петролния пазар не достигат мечки

Било то спекуланти, хеджиращи трейдъри или американски производители – някои от най-големите двигатели на мечите ценови движения изчезнаха

20:34 | 24.01.22 г. 4
Автор - снимка
Създател

Петролният пазар се нуждае от продавачи, докато цената на „черното злато“ гони 90 долара за барел.

Било то спекуланти, хеджиращи трейдъри или американски производители – някои от най-големите двигатели на мечите ценови движения изчезнаха през последните месеци.

И докато международните резерви се намират на седемгодишно дъно, трейдърите няма нужда да продават толкова фючърсни договори. Шистовите производители в САЩ не показват признаци, че се опитват да подсигурят бъдещи продажби, посочват от своя страна различни брокери през последната седмица.

И на фона на очакванията цената на барел суров петрол да достигне 100 долара, спекулантите се настройват все по-бичо, странейки от късите позиции.

„Пазарът остана без продавачи“, отбелязва Илия Бучуев, партньор в Pentathlon Investments. „Най-големият играч на фючърсния пазар е този, който хеджира инвентар. Когато резервите намаляват, те не могат да се хеджират“, отбелязва още той.

Липсата на натиск за продажба помага да си обясним защо цените на петрола продължават да вървят нагоре въпреки трусовете на пазарите на ценни книжа и при някои други рискови активи. Суровият петрол поскъпна с над 10% от началото на годината, докато широкият американски индекс S&P 500 е надолу с почти 8%.

Няма признаци, че спекулантите залагат на поевтиняване на фючърсите в краткосрочен план. Мениджърите са заемали къси позиции по едва 27 хил. договора за фючърси и опции за West Texas Intermediate миналата седмица. За сравнение, дълги позиции са били по почти 340 хил. договора.

Последният път, когато налице е подобна разлика, бе малко преди цената на „черното злато“ да спадне с 10 долара в един-единствен ден в края на ноември.  

В края на миналата година мениджъри, включително Скот Шефилд от Pioneer Natural Resources Co., обявиха, че очакват цената на петрола да е в диапазона 75-100 долара. Някои от тях, като Pioneer, затвориха почти всички свои хеджове за тази година, а други, сред които Occidental, обявиха, че няма да отварят нови.

И докато цените растат, пазарът ще наблюдава „производители, хеджиращи по-малко или дори купуващи обратно хеджовете си, както и повече купуващи потребители“, отбелязват анализатори на Goldman. „Тази цена при промяната на корпоративните потоци ще допринесе за ралито на дългосрочните цени“, коментират още експертите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:21 | 13.09.22 г.
fallback